6 צרכי האדם

לכל האנשים יש את אותם הבעיות משום שלכולם יש את אותם הצרכים ונדמה כי הם בקונפליקטים אחד עם השני. בעיות גדולות נגרמות כאשר אנחנו בוחרים באסטרטגיות הרסניות בכדי להכיר באותו הצורך.

לכל בני האדם יש את הצורך ב:

  1. וודאות/ביטחון/נוחות:

לרוב האנשים, וודאות שווה להישרדות. כולנו צריכים להרגיש הרגשה של ביטחון שאנחנו יכולים להימנע מכאב ולהשיג הנאה. יש אנשים שינסו להשיג וודאות ע”י שליטה על כל מה שסביבם.  זה בד”כ אנשים שבקבוצה 3, אומנם זה מרגיש טוב באותו הרגע אבל זה לא טוב עבורם, זה לא טוב לאחרים וזה לא משרת את טובת הכלל. מהצד השני, השתמשות באומץ הפנימי או באמונה להשיג וודאות יהיה שייך לקבוצה 1. כאשר אתה מרגיש בעל אומץ, כאשר אתה באמת משתמש באמונה שלך, אתה מרגיש טוב, מה שאתה עושה זה טוב וזה משרת את טובת הכלל ללא כל ספק. כאן מגיע הקונפליקט, כאשר אדם מגיע למצב של וודאות טוטאלית, כאשר דברים צפויים מראש, כאשר הוא משביע את הצורך הזה, הוא נעשה משועמם!  אז גם כאשר אנחנו רוצים וודאות אנחנו רוצים לא מעט מ…

  1. אי וודאות/ גיוון:

כולנו צריכים גיוון, הפתעה, אתגר בכדי להרגיש חיים. עם יותר מידי וודאות אנחנו משועממים. לעומת זאת, עם יותר מידי וודאות אנחנו הופכים להיות מפוחדים לגמרי ומודאגים מאוד לכן אנחנו חייבים שוודאות ואי וודאות יהיו במינונים הנכונים. יש אנשים שבכדי להרגיש את הרגשת הגיוון, השינוי במצב הרוח, ע”י השתמשות בסמים או אלכוהול. יש כאלו שעושים זאת ע”י צפייה בסרטים, אכילת יתר. יש שלא מפסיקים ללמוד עוד ועוד.

  1. משמעותיות:

בכולנו יש את הצורך להרגיש משמעותיים, הרגשה שאנחנו מיוחדים בדרך מסוימת, שיש לנו כוונה או מטרה לחיים שלנו. שוב, אנחנו יכולים לפגוש בצורך זה ע”י דרכים הרסניות כמו מחשבה שאנו טובים יותר מאחרים לדוגמא. יש שיגרמו לעצמם להיות חולים בכדי שלאחרים יהיה אכפת מהם. אלו לגמרי אנשים המשויכים לקבוצה 4. יש שיפתחו ייחודיות ע”י זה שירוויחו יותר כסף, יקנו יותר דברים יקרים, להוציא תארים ודוקטורטים או ע”י התלבשות בצורה מיוחדת. או שאנחנו יכולים לבחור לחיות חיים בעלי שירות יוצא דופן. זה בבירור משתייך לקבוצה 1 למרות שלפעמים זה מרגיש כמו קבוצה מספר 2.

רק תזכור, כולנו צריכים להרגיש מיוחדים. ובגלל שאנחנו רוצים להרגיש מיוחדים מכאן באה הבעיה משום שאנחנו צריכים להפריד את עצמנו מאחרים. אם אנחנו מרגישים מיוחדים לגמרי, אנחנו מרגישים שונים ומופרדים וזה מפר את הצורך הבא שהוא…

  1. חיבור ואהבה:

זה כולל את הרגשת החיבור לעצמך ולאחרים עם כל אחד שאתה יכול לשתף את אהבתך.

בכדי לפגוש בצורך זה, אתה יכול להצטרף לקבוצה או מועדון שיש בא מטרה חיובית.

יש שיצטרפו לכנופיות למטרה שלילית אבל הם עדיין פוגשים בצורך- חיבור.

ע”י חיבור עם בורא עולם, ע”י זה שאתה מרגיש מודרך, אתה יכול להרגיש מחובר ברגע.

שוב, יש שירגישו חולים בכדי להרגיש את החיבור והאהבה. יש אנשים שיגנבו, ישתמשו בסמים, ישתו כמויות עצומות של אלכוהול בכדי להיות חלק מקבוצה ובכדי להרגיש תחושה של חיבור. אחרים יבצעו ברמות מדהימות כדי שיאהבו אותם, יקבלו אותם, או בכדי שיהיו מחוברים לקבוצה ברמה גבוהה. דבר חשוב לזכור, שעם כל שאר הצרכים, אם תתמיד במה שאתה רוצה לקבל אתה נוטה לקבל אותו מאחרים.

  1. גדילה:

גדילה שווה חיים. בעולם שלנו, כל דבר הוא בחיים או שהוא גדל או שהוא מת. גדילה היא אחת מהצרכים העיקריים בחיים. זה לא משנה כמה כסף יש לך, כמה אנשים אוהבים אותך ומעריכים אותך, מה השגת בחייך. אם אתה לא מרגיש שאתה גדל, אתה לא תהיה מאושר ואף פעם לא תגיע להגשמה העצמית שלך. אבל יחד עם זאת אתה חייב לחוות את האופוריה של משמעות הצורך האחרון והחשוב מכל…

  1. נתינה:

בכולנו יש צורך עמוק לעשות מעבר לעצמנו ולחיות חיים שמשרתים את טובת הכלל. ברגעים האלו אנחנו באמת מרגישים תחושה של הגשמה ושמחה אמיתית. נתינה לא נועדה רק לאחרים אלא לעצמנו דרך פעולה משמעותית, משום שאנחנו לא יכולים לתת לאחרים מה שאין בתוכנו. שמירה על איזון בין נתינה לעצמנו ולאחרים זה הסוד האולטימטיבי לאושר שכל כך הרבה אנשים חולמים לחיות.

אם יש משהו שאתה עושה שלאחרים מאוד קשה אבל אתה מאוד אוהב לעשות (אפילו שעות על גבי שעות), אני מבטיח לך שזה בגלל שאתה מקבל הרגשה של המון וודאות, גיוון, משמעות או ייחודיות, חיבור, גדילה ו/או נתינה מזה. כאשר אנחנו עושים משהו שפוגש בכל הצרכים שלנו אנחנו מונעים לפעול. בניגוד לזה, אם יש משהו שאתה נמנע לעשות או שאתה תמיד דוחה, זה משום שהאסטרטגיה הנוכחית שלך גורמת לך להרגיש חוסר וודאות שזה יגרום לך הנאה ( אולי אפילו יש לך הרגשה של ביטחון שזה יגרום לך להרגיש כאב) או שאתה לא מאמין שזה יפגוש בצרכים האחרים שלך.

כל דבר שאנחנו עושים יכול לפגוש בכל ששת הצרכים אם רק נשנה את הגישה שלנו (למה אנחנו שמים לב, מעריכים או מאמינים) או את האסטרטגיה שלנו.

אם תמצא רק כמה אסטרטגיות בכדי לפגוש בכל ששת הצרכים, תמצא את עצמך מלא מרץ ואתה תדע מה לעשות בכדי להשיג את המטרות שלך. והכל מתחיל במודעות- אתה חייב להיות ערני ללמה אתה עושה את מה שאתה עושה עכשיו בכדי שתוכל למצוא הרגלים חדשים שיובילו אותך להגשמתך.


מבולבלים ולא ממש יודעים איפה או במה להתחיל?

התחילו כאן:


לשמיעת הפודקאסט של לידור

THE MIND BODY PODCAST


רוצים שלידור דיין ילווה אתכם במסע האישי שלכם?

פרטים נוספים כאן:


מנסה לחטב את הגוף ולא ממש יודע איפה להתחיל?!

הירשם עוד היום לקורס:


הירשמו לרשימת הדיוור שלי בכדי לקבל את כל המידע העדכני על חיטוב הגוף, עליה במסת שריר וכיצד להפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמנו!

Image result for lidor dayan

שם פרטי:

אימייל:

Leave a Comment