ראיון עם ניר אייל על כיצד להפוך לאדם ממוקד!

היום בפוקדאסט (לאחר לא מעטו זמן שלא היה פעיל) יצא לי לדבר עם האדם המושלם לפיתוח הרגלים טובים ומניעת הסחות דעות בעולם שרק שואב את תשומת הלב שלנו בכל דקה. 

ניר אייל הוא סופר ורב מכר של שני ספרים:  hooked ו indistractable. 

כן, ניר הוא משלנו, אומנם העברית שלו לא כזאת טובה אבל הוא יהודי שמשפחתו אגרה לאמריקה כשהיה בן שלוש. 

אתן לכם דוגמא, שאני הולך לחדר הכושר ומתאמן, יש לי זמן של בין 60-90 דקות שבו אני מתאמן. אין לי שום הסחות דעת, אני לא מסתמס, אני לא בודק את האינסטגרם, היוטיוב או כל דבר אחר. הסיבה היחידה שאני אסתכל בפלאפון זה כדי לשנות שירים חחח. 

2. רוב הסחות הדעת מגיעות מטריגרים פנימיים ורגשות שאנחנו מנסים להימנע מלהרגיש. אם למשל אתה מרגיש משועמם, אז אתה תתחיל לגלוש ביוטיוב. אם אתה מרגיש בודד ולבד, אתה כנראה תתחיל להחליק ימינה בטינדר. כל הרגשות הבלתי נעימים הללו גורמים לנו בעצם להתעסק בדברים שלא משרתים אותנו ומבזבזים לנו זמן יקר. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם זה היא ע״י כתיבה של הרגשות האלו והבנה מה המקור שלהם. ברגע שאתה מבין מה הטריגרים שגורמים לך להתעסק בדברים שלא משרתים אותך ומסיחים את הדעת שלך, אתה תוכל לצפות להם מראש ולהשתמש בדרכים שונות על מנת להפריע לטריגרים האלו כדי שזה לא יקרה שוב. זכור – לך יש את הכוח בכל רגע נתון לשלוט על המוח שלך ולא לתת לו להיות ב״טייס אוטומטי״. 

3. אם חופש חשוב לך, מצא זמן ותתחיל לעבוד על מנת להשיג אותו. רשימת ״אני צריך לעשות…״ אף פעם לא עוזרת. זה רק גורם לך להרגיש מבולבל. זכור שתמיד יהיו מצבים שתיקלע להסחת דעת, המטרה היא לא להיות מוסח ע״י אותם הדברים שוב ושוב. 

4. להרגיש רע או בדאון זה בסדר. זה נורמלי לחלוטין לא להרגיש טוב ושמח כל הזמן, כולנו בני אדם. מה שחשוב זה להיות מודע להיכן הרגשות האלו שואבים אותנו, האם זה שואב אותנו להסחת דעת או לפעולות?

5. הבעיה שלנו היום היא לא לדעת ״מה לעשות״. היום התשובה לכל שאלה שלנו נמצאת בגוגל. הבעיה האמתית היא שאנחנו מוסחים בקלות ע״י גורמים חיצוניים/ פנימיים. ברגע שאנחנו מוצאים דרכים כדי להימנע מהסחות הדעת האלו, נוכל סוף סוף להפוך לאדם שאנחנו יודעים שאנחנו מסוגלים להיות.

6. ניר המליץ על מספר דברים כמו:

1. אפליקציית FOREST, שעוזרת להציב מטרות ופרויקטים בצורה שגורמת לך לוודא שאתה מבצע בדיוק מה שאמרת שתעשה. 

2. האתר focusmate.com שעוזר להכיר אנשים ברשת שעוזרים אחד לשני להימנע מהסחות דעת. 

3. הספר moby dick 

בנוסף:

הספר החדש של ניר ‘indistratable’: NirAndFar.com/Indistractable

כלי ליצירת לוח זמנים: https://nirandfar.com/schedule-maker/

מאמר לגבי הסחות דעת: https://www.nirandfar.com/skill-of-the-future/

מדריך הסחות דעת: https://www.nirandfar.com/distractions/

הרגלים לעומת תכניות: https://www.nirandfar.com/habits/

Leave a Comment